Produktinformation
| Materiale | Rød Bohus |
|---|---|
| Stentype | Granit |
| Oprindelse | Brastad, Sverige |
| Farve | Rød |
Dimensioner
| Længde x Bredde x Højde | 8-11 cm x 8-11 cm x 8-11 cm mm |
|---|---|
| Afvigelser | +/- 10 mm |
| Overflade | +/- 10 mm |
Tekniske Specifikationer
| Densitet | 2.630 kg/m³ kg/m³ |
|---|---|
| Vandabsorption | 0,16 % |
| Bøjningstrækstyrke | 16,7 Mpa MPa |
| Trykstyrke | 215 Mpa MPa |
CE Mærkning
| Standard | DS/EN 1342:2013 |
|---|---|
| År | 05 |
| Produkttype | Brosten af natursten til udendørs belægning |
| Anneks | Anneks ZA |
Dette datablad er autogenereret af CE Data Manager for Bent Vangsøe Natursten A/S.