Produktinformation
| Materiale | Svensk Rød Bohus |
|---|---|
| Stentype | Granit |
| Oprindelse | Broberg, Lysekil Kommune, Sverige |
| Farve | Mellemkornet rød brun |
Dimensioner
| Længde x Bredde x Højde | 90 - 110 cm x 14,5 / 17 cm x 29-30 cm mm |
|---|---|
| Afvigelser | Bredde +/- 5 mm, Højde +/- 10 mm |
| Overflade | Stokhugget top og front |
Tekniske Specifikationer
| Densitet | 2.640 kg/m3 kg/m³ |
|---|---|
| Vandabsorption | 0,10 % |
| Bøjningstrækstyrke | 18,4 Mpa MPa |
| Trykstyrke | 244 Mpa MPa |
CE Mærkning
| Standard | DS/EN 1343:2012 |
|---|---|
| År | 19 |
| Produkttype | Kantsten af natursten |
| Anneks | Anneks ZA |
Dette datablad er autogenereret af CE Data Manager for Bent Vangsøe Natursten A/S.