Produktinformation
| Materiale | Bergan Granit |
|---|---|
| Stentype | mellemkornet granit |
| Oprindelse | Oleberg, Larvik, Vestfold, Norge |
| Farve | grå-gråblå farve |
Dimensioner
| Længde x Bredde x Højde | 9-11 cm x 9-11 cm x 9-11 cm mm |
|---|---|
| Afvigelser | +/- 10 mm |
| Overflade | Topside savet og jetbrændt, sider kløvet, bund savet |
Tekniske Specifikationer
| Densitet | 2.750 kg/m³ kg/m³ |
|---|---|
| Vandabsorption | 0,26 % |
| Bøjningstrækstyrke | 16,9 Mpa MPa |
| Trykstyrke | 166 Mpa MPa |
CE Mærkning
| Standard | DS/EN 1342: 2013 |
|---|---|
| År | 05 |
| Produkttype | Brosten af natursten til udendørs belægning |
| Anneks | Anneks ZA |
Dette datablad er autogenereret af CE Data Manager for Bent Vangsøe Natursten A/S.