Produktinformation
| Materiale | Mørk Portg. Roriz |
|---|---|
| Stentype | Monzo granite |
| Oprindelse | Monto Do Fojo Quarry, 4595-363, Portugal |
| Farve | Mørk grå – blå grå |
Dimensioner
| Længde x Bredde x Højde | 100 cm x 12 cm x 28 cm mm |
|---|---|
| Afvigelser | +/- 3 mm |
| Overflade | Jetbrændt, savet |
Tekniske Specifikationer
| Densitet | 2640 kg/m³ kg/m³ |
|---|---|
| Vandabsorption | 0,2 % |
| Bøjningstrækstyrke | 18 Mpa MPa |
| Trykstyrke | 165 Mpa MPa |
CE Mærkning
| Standard | DS/EN 1343: 2012 |
|---|---|
| År | 05 |
| Produkttype | Kantsten af natursten til udendørs belægning – Krav og prøvningsmetoder |
| Anneks | Anneks ZA |
Dette datablad er autogenereret af CE Data Manager for Bent Vangsøe Natursten A/S.