Produktinformation
| Materiale | Svensk mix: Rød Bohus, Grå Bohus, Bjärlov, Halmstad, Flivik, Biskopsgården, Vonga |
|---|---|
| Stentype | Granit, gnejs |
| Oprindelse | Sverige |
| Farve | Rød grå mix |
Dimensioner
| Længde x Bredde x Højde | 12-13 cm x 12-13 cm x 12-13 cm mm |
|---|---|
| Afvigelser | +/- 10 mm |
| Overflade | Uregelmæssigheder i overfladen +/- 10 mm. Alle sider kløvet |
Tekniske Specifikationer
| Densitet | 2623-2669 kg/m³ kg/m³ |
|---|---|
| Vandabsorption | 0,1-0,31 % |
| Bøjningstrækstyrke | 13,6-18 Mpa MPa |
| Trykstyrke | 228-265 Mpa MPa |
CE Mærkning
| Standard | DS/EN 1342: 2013 |
|---|---|
| År | 05 |
| Produkttype | Brosten af natursten til udendørs belægning |
| Anneks | Anneks ZA |
Dette datablad er autogenereret af CE Data Manager for Bent Vangsøe Natursten A/S.