Produktinformation
| Materiale | Svensk Rød Bohus |
|---|---|
| Stentype | Granit |
| Oprindelse | Broberg, Lysekil Kommune, Sverige |
| Farve | Rød brun |
Dimensioner
| Længde x Bredde x Højde | 100 - 140 cm x - x 12-13 x 30 cm mm |
|---|---|
| Afvigelser | +/- 10 mm |
| Overflade | Kløvet, ureg. +/- 15 mm |
Tekniske Specifikationer
| Densitet | 2.640 kg/m³ kg/m³ |
|---|---|
| Vandabsorption | 0,10 % |
| Bøjningstrækstyrke | 18,4 Mpa MPa |
| Trykstyrke | 244 Mpa MPa |
CE Mærkning
| Standard | DS/EN 1343:2013 |
|---|---|
| År | 05 |
| Produkttype | Kantsten af natursten til udendørs belægning |
| Anneks | Anneks ZA |
Dette datablad er autogenereret af CE Data Manager for Bent Vangsøe Natursten A/S.